artykuł nr 1

Sprawozdanie Gminy Imielno z realizacji Programu "Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej" - edycja 2023 w ramach Funduszu Solidarnościowego

Sprawozdanie Gminy Imielno z realizacji Programu "Asystent osobisty osoby  niepełnosprawnej" - edycja 2023 w ramach Funduszu Solidarnościowego
artykuł nr 2

Stowarzyszenie Sursum Corda realizuje projekt powierzony przez POWIAT JĘDRZEJOWSKI, w ramach którego prowadzimy nieodpłatną pomoc prawną, nieodpłatne poradnictwo obywatelskie oraz nieodpłatne mediacje.

Stowarzyszenie Sursum Corda realizuje projekt powierzony przez POWIAT JĘDRZEJOWSKI, w ramach którego prowadzimy nieodpłatną pomoc prawną, nieodpłatne poradnictwo obywatelskie oraz nieodpłatne mediacje.
Celem projektu jest zapewnienie równego dostępu do nieodpłatnej pomocy prawnej na etapie przedsądowym oraz wsparcie mieszkańców w poradzeniu sobie z różnymi, trudnymi sytuacjami życiowymi i formalnymi - przy wsparciu prawników, doradców obywatelskich i mediatorów.

Oprócz świadczenia indywidualnej, darmowej pomocy - prowadzimy także EDUKACJĘ PRAWNĄ, która zmierza do zwiększania świadomości prawnej społeczeństwa.
Dlatego też – zwracamy się z prośbą o umieszczenie DARMOWYCH MATERIAŁÓW EDUKACYJNYCH (wyprodukowanych w IV kwartale 2023 r.) - na Państwa stronie internetowej, serwisach społecznościowych i tym podobnych kanałach komunikacji, tak by trafiły do możliwie największej liczby mieszkańców.

Materiały są dostępne do pobrania na dedykowanej dla Powiatu JĘDRZEJOWSKIEGO podstronie projektowej:
- Kwartalnik młodzieżowy „Z Paragrafem na Ty” („Odpowiedzialność cywilna i karna nieletnich oraz młodocianych”),
- Artykuły prawne (m.in.: „Przywileje osób ze szczególnymi potrzebami”, „Błąd w sztuce lekarskiej – kiedy pacjent ma prawo do odszkodowania”),
- Webinaria prawne dla mieszkańców „Bliżej prawa” („Upadłość konsumencka”, „Pozew o orzeczeniu rozwodu lub separacji”, „Rozporządzanie majątkiem za życia i na wypadek śmierci: darowizna i testament”, „Mediacje rówieśnicze”),
- Kalkulator prawny online (pozwalający obliczyć kwotę podatku do zapłaty od wartości otrzymanego spadku lub darowizny),
- E-biuletyn dla rodziców „apTECZKA prawna” („Rozwód/separacja rodziców, a opieka nad dzieckiem”).
 
Ponadto zachęcamy do śledzenia nas na: Facebooku, Instagramie i TikToku, gdzie publikujemy m.in. informacje dotyczące dostępu do systemu nieodpłatnych świadczeń, a także posty o zakresie i zasadach udzielania porad oraz prawne zagadnienia tematyczne, w tym w obszarze praw i obowiązków obywatelskich, działalności krajowych i międzynarodowych organów ochrony prawnej, mediacji oraz sposobów polubownego rozwiązywania sporów, a także możliwości udziału obywateli w konsultacjach publicznych oraz procesie stanowienia prawa.
Z nadzieją na życzliwą współpracę,
Anna Królewska-Skoczeń
Stowarzyszenie Sursum Corda (łac. „w górę serca”)
ul. Lwowska 11 | 33-300 Nowy Sącz
tel. 18 44 11 994
pomoc-prawna@sc.org.pl
biuro czynne pon.-pt., w godz. 8.00-16.00 
www.pomocprawna.sc.org.pl
www.sc.org.pl

moje 1,5% wspiera Sursum Corda
KRS 00000 20 382
www.pity.org.pl darmowy program do rozliczania PIT
artykuł nr 3

Zaproszenie na wigilię

Zaproszenie na wigilię
artykuł nr 4

INFORMACJA O KAMPANII „BIAŁEJ WSTĄŻKI”


INFORMACJA O KAMPANII „BIAŁEJ WSTĄŻKI”
W związku z przypadającą w dniach 25 listopada – 10 grudnia kampanią ONZ „16 Dni Akcji Przeciwko Przemocy ze Względu na Płeć” i obchodami ogólnopolskiej Kampanii „Białej Wstążki”,  Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Jędrzejowie uprzejmie informuje, że Powiat Jędrzejowski w br.  po raz dziesiąty włączył się  w obchody w/w Kampanii.
Kampania „Białej wstążki” to największa na świecie, międzynarodowa kampania prowadzona
w ponad 55 krajach świata, skierowana do mężczyzn, mająca na celu walkę z przemocą wobec kobiet. Kampania ,,Białej Wstążki” została stworzona przez mężczyzn i jest głównie do nich adresowana. Biała wstążka symbolizuje zobowiązanie do przerwania milczenia w kwestiach przemocy wobec kobiet i powstrzymania się od wszelkich form jej stosowania. Ma na celu zwrócenie uwagi na problem przemocy, wobec kobiet i wspierania działań na rzecz jej przeciwdziałania. Ma na celu również uświadomienie, że prawa kobiet są prawami człowieka, a przemoc wobec kobiet jest łamaniem podstawowych praw człowieka.
Akcja została zapoczątkowana przez kanadyjskich aktywistów po wydarzeniach tzw. masakry w Montrealu, kiedy to w dniu 6 grudnia 1989 roku na terenie tamtejszej politechniki 25-letni mężczyzna zamordował 14 kobiet, a 13 ranił. Oświadczył, że zrobił to, bo jego zdaniem kobiety nie powinny kończyć studiów technicznych, ponieważ zabierają miejsca mężczyznom, którzy przez kobiety nie mogą ich ukończyć – tak jak to się stało w jego przypadku. Tradycja noszenia białej wstążki narodziła się dwa lata później w 1991 roku - właśnie wtedy w przeciągu zaledwie sześciu tygodni 100 000 mężczyzn w Kanadzie założyło białą wstążkę jako symbol osobistej deklaracji, że nigdy nie będą sprawcami przemocy wobec kobiet i będą reagować widząc przemoc stosowaną wobec nich. Dzień 6 grudnia – jako upamiętnienie tragicznych wydarzeń w budynku politechniki w Montrealu ogłoszony został Dniem Białej Wstążki. Noszenie jej, szczególnie przez mężczyzn, ma wyrażać ich sprzeciw wobec wszelkich form przemocy stosowanej wobec kobiet (zarówno fizycznej, psychicznej, ekonomicznej, jak i seksualnej ). Wstążka symbolizuje osobiste zobowiązanie mężczyzny, że nigdy nie będzie stosował, akceptował lub milczał w kwestii przemocy, a często także jego zaangażowanie w działania podejmowane na rzecz walki z przemocą.
Kampania Białej wstążki odbywa się w ramach światowych 16 Dni przeciw przemocy ze względu na płeć, zawiera się między 25 listopada a 10 grudnia. Nie są daty przypadkowe. Początek 16 Dni przeciw przemocy wobec kobiet – 25 listopada został ogłoszony w 1999 r. przez Organizację Narodów Zjednoczonych Międzynarodowym Dniem Eliminacji Przemocy Wobec Kobiet dla upamiętnienia zamordowania w 1960 r. działaczek na rzecz praw człowieka 3 sióstr: Patrii, Minervy i Marii Teresy Mirabal w czasach dyktatury Rafaela Trujillo w Republice Dominikany. 16 Dni przeciw przemocy ze względu na płeć kończy 10 grudnia - Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Data ta ma na celu podkreślenie faktu, że prawa kobiet są prawami człowieka oraz zwrócenie uwagi na fakt, że przemoc wobec kobiet jest łamaniem podstawowych praw człowieka.
W ramach X Powiatowej Kampanii „Białej Wstążki” zaplanowaliśmy: m.in.:
- dodatkowe bezpłatne porady psychologa ( 6 grudnia br. ) i adwokata ( 8 grudnia br. ) , którzy będą nieodpłatnie udzielać porad dla mieszkańców naszego powiatu,
- wspólne dyżury specjalistów ( w dniach 6-8 grudnia br. ) w ośrodkach pomocy społecznej, PCPR,
Prokuraturze, Sądzie, Policji, Punkcie Konsultacyjno – Informacyjnym ds. Uzależnień w Jędrzejowie i Szpitalu Specjalistycznym w Jędrzejowie;
- oraz akcję informacyjno-edukacyjną dla mieszkańców Powiatu Jędrzejowskiego poprzez: dystrybucję białych wstążeczek wśród społeczności lokalnej oraz wśród przedstawicieli instytucji, służb i urzędów oraz dystrybucję ( w tym w formie elektronicznej ) ulotek, plakatów i informacji, promujących idee 16 dni w urzędach, instytucjach, szkołach, placówkach oświatowych i placówkach służby zdrowia, w parafiach oraz ogłoszenia na stronach internetowych powiatu i PCPR-u w mediach lokalnych, w tym m. in. na temat przedmiotowej kampanii oraz proponowanych form pomocy i instytucji, w których tę pomoc można uzyskać.
W naszym powiecie akcji patronuje Starosta Jędrzejowski Paweł Faryna.
Dyrektor PCPR w Jędrzejowie
  mgr Tomasz Kowalski
artykuł nr 5

Spotkanie poświęcone książce pt. „Na stos rzuciliśmy nasz życia los”

W środę 22 listopada 2023 roku odbędzie się spotkanie poświęcone książce pt. „Na stos rzuciliśmy nasz życia los” - W rocznicę odzyskania niepodległości. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 17.00 w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” w Kielcach. Wstęp wolny!

Tematyka dziewiętnastowiecznej niewoli narodowej oraz walki o niepodległą Polskę wciąż budzą zainteresowanie historyków. Setna rocznica odzyskania niepodległości i konferencja naukowa w Kielcach w dniach 8–9 listopada 2018 r. stały się okazją do spotkania badaczy z całego kraju. Pokłosiem konferencji jest niniejsza publikacja pod redakcją prof. hab. Stanisława Wiecha i dr. Michała Zawiszy złożona z czternastu artykułów uznanych badaczy, omawiających takie zagadnienia jak specyfika dziejów Polski w XIX w., koncepcje odbudowy i dyskusje nad kształtem niepodległego państwa, różne formy aktywności na rzecz społeczeństwa i odzyskania suwerenności, problematyka świadomości społecznej ludności wiejskiej czy opieki nad inwalidami wojennymi w okresie II RP.

W dyskusji wokół tematyki publikacji wezmą udział prof. dr hab. Adam Massalski (RBH IPN Kielce/UJK) oraz prof. dr hab. Stanisław Wiech (UJK). Spotkanie poprowadzi dr Michał Zawisza (REN IPN Kielce).
 
Pozdrawiam
Dariusz Skrzyniarz
Asystent prasowy
Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Kielcach

Dostępne kategorie:
2023 rok
2024 rok