artykuł nr 1

Zarządzenie Nr 11/11

 

Zarządzenie Nr 11/11
Wójta Gminy Imielno
z dnia 01 marca 2011 roku
 
w sprawie wprowadzenia Kodeksu etycznego pracownika samorządowego Urzędu Gminy w Imielnie.
 
  Na podstawie art. 33 ust.1 i 3 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tj. Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.) w związku z art.68 ust. 2 pkt. 5 i art. 69 ust. 1 pkt. 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 157, poz. 1240 z późn. zm.) zarządza się co następuje:
§ 1
Wprowadza się Kodeks etyczny pracownika samorządowego Urzędu Gminy w Imielnie stanowiący załącznik nr 1 do zarządzenia.
§ 2
1.   Zobowiązuje się wszystkich pracowników Urzędu Gminy w Imielnie do zapoznania się z uregulowaniami zawartymi w Kodeksie i ich stosowania w pracy.
2.   Oświadczenie o zapoznaniu się pracownika z Kodeksem dołącza się do jego akt osobowych. Wzór oświadczenia określa załącznik Nr 2 do zarządzenia.
§ 3
1.   Stałe monitorowanie przestrzegania Kodeksu odbywa się na bieżąco.
2.   Sekretarz Gminy oraz pracownik na stanowisku do spraw administracyjnych i kadr przyjmują uwagi i spostrzeżenia w przedmiocie obowiązywania i przestrzegania postanowień Kodeksu.
3.   Uwagi i spostrzeżenia można zgłaszać w formie pisemnej lub ustnej oraz poprzez system elektroniczny. Informacje uzyskane w wyniku monitorowania wykorzystuje się przy tworzeniu raportu z funkcjonowania Kodeksu.
4.   Wnioski zawarte w raporcie oraz uwagi i zastrzeżenia wykorzystane będą przez Wójta do podjęcia działań naprawczych oraz ewentualnej zmiany Kodeksu lub innych regulacji obowiązujących w urzędzie.
§ 4
Wykonanie zarządzenia oraz nadzór nad przestrzeganiem Kodeksu powierza się Sekretarzowi i Skarbnikowi Gminy.
§ 5
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania i podlega ogłoszeniu w Biuletynie Informacji Publicznej.
 
 
 
 
 
 
 
   Załącznik Nr 1
do Zarządzenia Nr 11/11
Wójta Gminy Imielno
z dnia 1 marca 2011 roku
 
KODEKS ETYCZNY PRACOWNIKA SAMORZĄDOWEGO
ZATRUDNIONEGO W URZĘDZIE GMINY W IMIELNIE
 
 ROZDZIAŁ I - POSTANOWIENIA WSTĘPNE
§ 1
3.   Ilekroć w niniejszym kodeksie jest mowa o:
-   Urzędzie – należy przez to rozumieć Urząd Gminy w Imielnie;
-   Kodeksie – należy przez to rozumieć Kodeks etyczny pracownika samorządowego zatrudnionego w Urzędzie Gminy w Imielnie;
-   Urzędniku – należy przez to rozumieć pracownika samorządowego zatrudnionego w Urzędzie Gminy w Imielnie, posiadającego status urzędnika.
 
 ROZDZIAŁ II - ZASADY OGÓLNE
§ 2
Kodeks wyznacza zasady postępowania i standardy zachowań obowiązujące urzędników samorządowych zatrudnionych w Urzędzie Gminy w Imielnie w związku z wykonywaniem przez nich zadań publicznych, tj. pełnieniem służby publicznej.
Zasady postępowania i standardy zachowań obejmują zarówno wykonywanie zadań, jak i relacje ze współpracownikami, interesantami, pracodawcą i społeczeństwem.
Kodeks niniejszy oparty jest na fundamentalnych wartościach i zasadach: prawości, uczciwości, lojalności oraz odpowiedzialności.
 
ROZDZIAŁ III – OGÓLNE ZASADY POSTĘPOWANIA
§ 3
1.   Urzędnik samorządowy pracę na zajmowanym stanowisku traktuje jako służbę publiczną, tj. służy państwu, gminie i społecznościom lokalnym, przestrzega obowiązującego prawa, a powierzone zadania wykonuje dbając o interesy państwa, wspólnoty samorządowej oraz o indywidualne interesy obywateli.
2.   Pamiętając o służebnym charakterze swojej pracy, wykonuje ją rozważnie, rzetelnie, sprawnie i sumiennie, z poszanowaniem i obroną godności innych oraz poczuciem godności własnej.
3.   Nie postępuje w sposób, który przez pozostałych urzędników lub interesantów postrzegany jest jako nieprofesjonalny lub niehonorowy.
4.   Jest odpowiedzialny za wartość i jakość wykonywanych działań.
5.   Działa zawsze tak, by być wzorem praworządności, pamiętając, iż reprezentuje Urząd Gminy w Imielnie, a swoim postępowaniem daje świadectwo o Gminie i współtworzy wizerunek urzędnika samorządowego.
6.   Dba o umacnianie zaufania społecznego do samorządu gminnego.
7.   Pełniąc obowiązki kieruje się interesem wspólnoty samorządowej i nie czerpie korzyści materialnych ani osobistych z tytułu sprawowanego urzędu, nie działa też w prywatnym interesie osób lub grupy osób.
 
ROZDZIAŁ IV - WYKONYWANIE ZADAŃ
§ 4
1.   Służba publiczna opiera się na zaufaniu publicznym i wymaga od urzędnika samorządowego poszanowania konstytucji i obowiązującego prawa oraz stawiania interesu publicznego ponad interes osobisty.
2.   Urzędnik postępuje niedyskryminacyjnie w każdej sprawie, w oparciu o przyjęte zasady i sprawiedliwość. W prowadzonych sprawach równo traktuje wszystkich uczestników, nie ulega żadnym naciskom, nie przyjmuje żadnych zobowiązań wynikających z pokrewieństwa lub znajomości.
3.   W toku podejmowania decyzji urzędnik samorządowy uwzględnia wszystkie istotne czynniki i przypisuje każdemu z nich należne mu znaczenie.
4.   Nie uwzględnia żadnych okoliczności nienależących do sprawy, działa bezstronnie   i bezinteresownie, a w szczególności:
-   nie uczestniczy w podejmowaniu decyzji, naradach, opiniowaniu lub głosowaniu w sprawach, w których ma bezpośredni lub pośredni interes osobisty;
-   nie podejmuje prac ani zajęć kolidujących z pełnionymi obowiązkami służbowymi.
 
§ 5
1.   Urzędnik samorządowy postępuje tak, by powstało odczucie, iż nie istnieje możliwość wywierania niewłaściwego wpływu na wykonywanie przez niego obowiązków służbowych, a w szczególności:
-   nie angażuje się w działania o charakterze politycznym, nie ulega wpływom i naciskom politycznym, które mogą prowadzić do działań stronniczych lub sprzecznych z interesem publicznym;
-   dba o jasność i przejrzystość własnych relacji z osobami publicznie znanymi ze swej działalności politycznej, gospodarczej, społecznej lub religijnej, wystrzega się okazji do promowania jakichkolwiek grup interesu, nie manifestuje publicznie poglądów i sympatii politycznych.
2.   Korzysta z powierzonych uprawnień wyłącznie w celach, dla których uprawnienia te zostały mu powierzone, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa,  a  w szczególności:
-   nie wykorzystuje i nie pozwala na wykorzystanie powierzonych mu zasobów, kadr   i mienia publicznego w celach prywatnych;
-   nie ujawnia informacji poufnych ani nie wykorzystuje ich dla osiągnięcia korzyści finansowych lub osobistych – zarówno w trakcie, jak i po zakończeniu zatrudnienia.
3.   Urzędnik powinien powstrzymać się od prowadzenia działalności gospodarczej, której wynik mógłby być uzależniony od podejmowanych w Urzędzie przez pracownika zawodowych czynności faktycznych lub prawnych.
4.   Nie uczestniczy w inwestycjach pośrednich lub bezpośrednich, w jakichkolwiek przedsięwzięciach finansowych, handlowych czy prywatnych, stwarzających konflikt z jego obowiązkami zawodowymi.
5.   Nie przyjmuje – bezpośrednio lub pośrednio – korzyści majątkowych w postaci pieniędzy, usług, pożyczek, podróży, rozrywek, gościnności, obietnic ani w żadnej innej formie.
§ 6
1.   Urzędnik samorządowy jest zatrudniany, awansowany i wynagradzany w oparciu o przesłanki merytoryczne oraz posiadane kwalifikacje i umiejętności zawodowe.
2.   Podejmuje działania służące podnoszeniu fachowych kwalifikacji i rozwojowi posiadanych kompetencji, dążąc do najwyższego poziomu profesjonalizmu.
3.   Powierzone zadania wykonuje rzetelnie i bezstronnie, w jak najlepszy sposób wykorzystując swoją wiedzę i umiejętności.
4.   Ponosi odpowiedzialność za decyzje i działania, nie unikając trudnych rozstrzygnięć. Zarządzając powierzonym majątkiem i środkami publicznymi, wykazuje należytą staranność i gospodarność. Jest gotów do rozliczenia swoich działań w tym zakresie.
5.   Zgłasza wątpliwości dotyczące celowości lub legalności decyzji podejmowanych   w Urzędzie bezpośredniemu przełożonemu lub – w przypadku braku reakcji – odpowiednim organom.
6.   Ujawnia odpowiednim instytucjom lub organom próby marnotrawstwa, defraudacji środków publicznych, nadużywania władzy lub korupcji.
7.   Udziela obiektywnych, zgodnych z najlepszą wolą i wiedzą porad i opinii zwierzchnikom, włącznie z oceną legalności i celowości ich działań.
8.   Przeciwdziała wszelkim naruszeniom obowiązków służbowych.
9.   Jest gotów przyjąć krytykę, uznać swoje błędy i naprawić je.
10. Dąży do usprawnienia funkcjonowania Urzędu i poprawy efektywności świadczeń.
11. Wykazuje konstruktywną postawę wobec spraw samorządu i najwyższy stopień zaangażowania w służbę społeczności gminnej, wykorzystując swoją wiedzę i kompetencje, podejmuje wszelkie czynności, które w granicach prawa mogą być podjęte w interesie gminy i mieszkańców.
 
ROZDZIAŁ V - RELACJE ZE SPOŁECZEŃSTWEM
§ 7
1.   Urzędnik samorządowy udostępnia obywatelom informacje przez nich żądane i umożliwia im dostęp do publicznych dokumentów, zgodnie z zasadami określonymi przepisami prawa. Odmowa udostępnienia informacji publicznej wymaga formy pisemnej i uzasadnienia.
2.   W kontaktach z obywatelami urzędnik samorządowy zachowuje się uprzejmie, jest pomocny i życzliwy, udziela wyczerpujących i precyzyjnych odpowiedzi na skierowane do niego pytania, mając na uwadze wiek i zdolność rozumienia przez interesanta Urzędu skomplikowanych przepisów prawnych.
3.   Dba o bieżące informowanie społeczności w sprawach samorządu gminnego.
4.   Dba o dobre stosunki międzyludzkie, przestrzega zasad poprawnego zachowania właściwych człowiekowi o wysokiej kulturze osobistej, zarówno w miejscu pracy, jak i poza nim.
5.   Nie szkodzi ludziom, ich stanowi posiadania, reputacji oraz karierze zawodowej.
6.   Sprzeciwia się każdej formie patologii życia społecznego
ROZDZIAŁ VI - RELACJE ZE ZWIERZCHNIKAMI I WSPÓŁPRACOWNIKAMI
§ 8
1.   Urzędnik samorządowy jest zobowiązany do zachowania lojalności w kontaktach ze zwierzchnikami oraz gotowości do wykonywania poleceń służbowych.
2.   Współpracuje z innymi urzędnikami w celu jak najlepszego wykonania powierzonych zadań.
3.   Traktuje współpracowników z szacunkiem, respektuje ich wiedzę i doświadczenie, szanuje czas i pracę.
4.   Przestrzega zasady lojalności zawodowej.
5.   W ocenie współpracowników kieruje się obiektywizmem.
6.   Dba o integralność środowiska i właściwą jego rangę, chroni reputację zawodową współpracowników, nie wypowiada się więc w sposób krzywdzący dla nich ani nie wydaje na ich temat opinii niezgodnych z prawdą.
7.   Dba o atmosferę sprzyjającą sprawnemu wykonywaniu powierzonych zadań, zapobiegając napięciom w pracy bądź rozładowując zaistniałe.
 
ROZDZIAŁ VII - ODPOWIEDZIALNOŚĆ DYSCYPLINARNA I PORZĄDKOWA
§ 9
1.   Urzędnik zobowiązany jest do znajomości oraz przestrzegania zapisów Kodeksu.
2.   Normy niniejszego kodeksu naruszają urzędnicy, którzy wskutek postępowania – zarówno w miejscu pracy, jak i poza nim – ryzykują utratę dobrego imienia Urzędu oraz zaufania niezbędnego do wykonywania zadań publicznych.
3.   Za nieprzestrzeganie niniejszego kodeksu urzędnik ponosi odpowiedzialność porządkową lub dyscyplinarną.
 
ROZDZIAŁ VIII - POSTANOWIENIA KOŃCOWE
§ 10
1.   Kodeks niniejszy podany jest do wiadomości publicznej w celu poinformowania wszelkich zainteresowanych osób o standardach etycznych obowiązujących urzędników zatrudnionych w Urzędzie Gminy w Imielnie.
2.   Urzędnik samorządowy Urzędu Gminy jest obowiązany przestrzegać zawartych w niniejszym Kodeksie zasad tak w czasie wykonywania obowiązków służbowych jak i w życiu prywatnym.
 
Załącznik Nr 2
do Zarządzenia Nr 11/11
Wójta Gminy Imielno
z dnia 1 marca 2011 roku
 
Imielno, dnia …...........................
…..........................................................
 imię i nazwisko pracownika
 
…..........................................................
  stanowisko
 
 
Oświadczenie
 
Uprzedzony o odpowiedzialności porządkowej i dyscyplinarnej oświadczam, że zapoznałam/em* się z postanowieniami kodeksu etycznego pracownika samorządowego Urzędu Gminy w Imielnie i zobowiązuję się do przestrzegania zasad z niego wynikających.
 
 
  …................................................................
      podpis pracownika
 
 
 
 
 
* niewłaściwe skreślić